Ako ušetriť veľa peňazí na pneumatikách pre nákladné vozidlá? Po prvé, stojí za to zoznámiť sa s procesom protektorovania pneumatík. Vďaka tomu nielenže veľa ušetríte, ale zároveň tým dbáte o životné prostredie. Čo sú protektorované nákladné pneumatiky?
V našom článku si prečítate definíciu protektorovania nákladných pneumatík. Nie každý vie, že opotrebovaná nákladná pneumatika môže získať druhý život. Takzvané obnovené pneumatiky vznikajú procesom protektorovania pneumatík nákladných vozidiel. Rozlišujeme protektorovanie za tepla a za studena. Pozrite sa, ako sa tieto procesy líšia a ako ušetriť na protektorovaných pneumatikách.
Zverte protektorovanie nákladných pneumatík najbližšiemu servisu Premio.
Čoraz častejšie sa môžete stretnúť s názorom, že dobrá nákladná pneumatika je obnovená pneumatika. Nie každý vodič si uvedomuje, že proces protektorovania nákladných pneumatík je nákladovo veľmi efektívny. Zahŕňa:
Protektorovanie pneumatík je možné len vtedy, ak nie je kostra pneumatiky poškodená. V opačnom prípade vám nákladná pneumatika počas jazdy nezaručuje bezpečnosť. Nanesenie vrstvy gumy na predtým vyčistený plášť pneumatiky sa končí vulkanizáciou oboch povrchov.
Protektorovanie nákladných pneumatík:
Protektorovanie pneumatík pre nákladné vozidlá sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi: za tepla a za studena. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody. Prvá sa týka predovšetkým fornovania vzoru dezénu prostredníctvom vopred stanovenej formy. Dezén je odtlačený do behúňa pneumatiky. Protektorovanie za studena funguje trochu inak. Vopred pripravený behúň je prilepený na kostru pneumatiky.
Protektorovanie za studena zahŕňa:
Nepochybnou výhodou tejto metódy sú nižšie náklady ako pri protektorovaní za tepla. Protektorované pneumatiky sa regenerujú v špeciálnych peciach (autoklávach), kde na ne pôsobí vysoká teplota a primeraný tlak. Až potom sa podarí natrvalo spojiť behúň s kostrou pneumatiky. Špeciálne postupy umožňujú na konci overiť, či bola pneumatika správne protektorovaná. Tým sa odstránia akékoľvek nepravidelnosti (napr. deformácie).
Pri aplikácii behúňa v autokláve dosahuje teplota 110–120°C. Celý proces trvá asi tri hodiny.
Výhody protektorovania za studena zahŕňajú predovšetkým:
Bohužiaľ, nevýhodou tohto procesu je väčšia šanca, že protektorované pneumatiky môžu byť počas jeho trvania poškodené. Najčastejšou príčinou je odlupovanie nového behúňa. Preto sa regenerované pneumatiky pre nákladné vozidlá používajú v stavebníctve, v doprave, na kratšie vzdialenosti.
Protektorovanie nákladných pneumatík za tepla zahŕňa:
Je to oveľa drahší spôsob regenerácie pneumatiky, pretože počas tohto procesu sa používa hydraulický lis. Iba pri vysokom tlaku a primeranej teplote sa nový behúň môže aplikovať správne. Stojí za to dodať, že touto metódou sa hotové formy hodia iba na jeden typ dezénu a veľkosť pneumatiky. Namiesto troch hodín, ako pri regenerácii za studena, však celý proces trvá asi hodinu, pretože v záverečnej fáze teplota dosahuje až 160°C.
Výhody protektorovania za tepla zahŕňajú predovšetkým:
Okrem toho, že proces je trikrát kratší ako metóda za studena, v konečnom dôsledku musíme oveľa dlhšie čakať na nové pneumatiky. K tomu je potrebné pripočítať o niečo vyššie náklady na takúto službu.
Protektorované pneumatiky získavajú vynikajúce vlastnosti a parametre pre ďalšiu prevádzku. Najdôležitejšie výhody protektorovaných pneumatík sú:
Nižší profil pneumatík umožňuje znížiť valivý odpor, čo automaticky vedie k nižšej spotrebe paliva. Dlhšia životnosť regenerovanej pneumatiky prispieva k starostlivosti o životné prostredie, pretože:
Protektorovanie nákladných pneumatík v porovnaní s výrobou novej pneumatiky znižuje spotrebu ropy až na 70% rovnako ako ocele, ktorá by sa použila na výrobu úplne novej pneumatiky. Protektorovanie má ešte jednu výhodu oproti výrobe novej pneumatiky. Je ňou nižšia emisia oxidu uhličitého až o 30%.
V praxi sú protektorované pneumatiky zvyčajne úplne bezpečné. Nie každý vodič si uvedomuje, že protektorovanie nákladných pneumatík neznižuje komfort jazdy alebo bezpečnosť. Za týmto účelom môže byť proces vykonaný až dvakrát alebo trikrát. Veľa závisí od stavu profilu pneumatiky a od toho, či bol továrenský dezén odstránený pred menej ako 5 rokmi. Okrem toho je potrebné skontrolovať, či nebola pneumatika prepichnutá, či nemá poškodenia alebo deformovaný profil.
Po procese protektorovania pneumatík stojí za to:
Pneumatiky pre nákladné vozidlá stojí za to protektorovať kvôli nižším nákladom na jazdu na jeden kilometer (až o 30%). Odhaduje sa, že druhá regenerácia behúňa úsporí až 19%. Pamätajte tiež, že protektorovanie má obrovský vplyv na ochranu životného prostredia.