Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Dátum výroby pneumatiky: ako ho zistiť a aký má význam?

Tire Production Date

Vedeli ste, že pneumatiky majú svoju trvanlivosť? Dokonca aj nepoužité pneumatiky v priebehu času strácajú svoje vlastnosti. Zistite, ako rýchlo sa nájsť rok výroby pneumatiky a zhodnotiť jej stav.

 

Vo väčšine krajín v Európe je možné predávať pneumatiky ako nové do 5 rokov od dátumu výroby.

 

Pneumatika s vekom prechádza procesmi starnutia, gumový povrch reaguje so vzduchom a oxiduje. Postupne ztráca svoju elasticitu a stáva sa krehkejším, čo urýchľuje jeho opotrebenie. Proces sa zintenzívni, keď je pneumatika vystavená dlhšiemu slnečnému žiareniu.

 

Ani najlepšie skladovanie nie je schopné zastaviť postupujúci proces starnutia pneumatík.  Podľa odborníkov by všetky pneumatiky po 10 rokoch od dátumu výroby mali byť stiahnuté z prevádzky.

 

Rok výroby pneumatiky a dokonca aj týždeň, kedy bola vyrobená, si môžete rýchlo prečítať na konci takzvaného DOT kódu. Je to celosvetový štandard, ktorý prezrádza rad relevantných detailov konkrétnych pneumatík. Nie je nijako zvlášť nápadný, ale ľahko si ho všimnete, ak viete, kde ho hľadať.

 

Potrebujete nové pneumatiky? Pozrite sa na náš sortiment pneumatík v Premio.

Čo je DOT pneumatiky?

 

Kód DOT pneumatiky prezrádza vek a pôvod konkrétnej pneumatiky. Nájdete ho na bočnici pneumatiky. Ide o sériu znakov zoskupených po štyroch, ako v nižšie uvedenom príklade:

 

D O T  3YF8 1RPS 3120

 

  • D O T je začiatok kódu
  • 3Y je skratka pre továreň, ktorá vyrába danú pneumatiku, F8 je kód rozmeru
  • 1RPS je interné označenie výrobcu (je voliteľné)
  • 3120 je pre nás kľúčovou informáciou - uvádza vek pneumatiky

 

Označenie roku výroby pneumatiky je zvyčajne umiestnené do oválneho tvaru. Umiestnenie na konci kódu umožňuje identifikovať vek pneumatík na prvý pohľad.

 

 

 

DOT je hovorovo akceptovaný názov systému a je skratka pre Department of Transportation (názov amerického ministerstva dopravy). Jednoduchý systém označovania sa rýchlo prijal po celom svete a stal sa tak populárnym, že sa rozhodlo zostať pri tomto názve. 

 

Rok výroby: ako skontrolovať vek pneumatiky?

 

Posledné štyri číslice kódu DOT popisujú dátum výroby pneumatiky. 3120 z nášho príkladu je rozdelený na dve čísla:

 

  • Prvé dve číslice - 31 - znamenajú, ktorý týždeň v roku bola pneumatika vyrobená;
  • Posledné dve - 20 - prezrádzajú rok výroby.

 

V tomto príklade je dátum výroby pneumatiky 31. týždeň 2020.

 

Zaujímavé je, že pneumatiky vyrobené pred rokom 2000 - ktoré by sa už mali nachádzať len na múzejných exponátoch - mali trojmiestny kód. Pneumatiky vyrobené v 80. rokoch boli označené tromi číslicami, kde posledná prezrádzalo len poslednú číslicu roku výroby.

 

V 90. rokoch sa používal ten istý kód, ale na rozlíšenie dátumu od predchádzajúceho desaťročia bol niekedy na konci kódu pridaný symbol trojuholníka. Toto však nebolo pravidlom a pokiaľ výrobca nepožiadal o takéto označenie, neexistoval spôsob, ako stanoviť desaťročie výroby. Až v roku 2000 bolo zavedené dvojciferné označenie roku výroby pneumatík, ktoré zostane aktuálne po zvyšok tohto storočia. 

 

Vek pneumatík - je čas na výmenu pneumatík?

 

Známky starnutia pneumatiky sa zvyčajne objavujú po 7 rokoch od dátumu výroby pneumatiky. Degradácia materiálu však môže nastať omnoho rýchlejšie, ak pneumatika mala častý kontakt so slnkom - ultrafialové lúče dokážu gumu dokonca úplne zničiť. Oxidácia v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia je viditeľná ako biely film na povrchu, ktorý sa nedá odstrániť.

 

Podľa prieskumu 80% Slovákov skladuje pneumatiky v domácich podmienkach. Starnutie pneumatík je možné znížiť využitím služby skladovania pneumatík v servisoch Premio. V ideálnych podmienkach by teplota vzduchu okolo pneumatík nemala presiahnuť 15 °C, čo minimalizuje ich reakcie so vzduchom.

 

Ak potrebujete pomôcť pri zhodnotení stavu pneumatík, môžete si dohodnúť návštevu v najbližšom servise Premio. Odborníci zhodnotia stav materiálu vzhľadom na rok výroby pneumatík a v prípade potreby navrhnú ich výmenu.