Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Hustenie pneumatík dusíkom: výhody a nevýhody 

Každý vodič by mal mať na pamäti zabezpečenie správneho tlaku v pneumatikách jeho vozidla. Alternatívou k štandardnému husteniu pneumatík vzduchom je ich hustenie dusíkom. Prečo si niektorí vodiči myslia, že je hustenie pneumatík dusíkom veľmi dobrým riešením?

 

Kde sa vzala myšlienka hustenia pneumatík dusíkom? Z motoristického športu. Hustenie dusíkom sa používa v športových vozidlách, ktoré jazdia na pretekárskych dráhach. Používa sa aj v najextrémnejších pretekoch, akými sú závody F1. Všade tam, kde je potrebné dostať z auta čo najviac, je hustenie dusíkom perfektným riešením. Musíte však mať na pamäti, že to, čo funguje v pretekoch, sa nemusí vždy osvedčiť pri štandardnej prevádzke bežného auta.

 

Zvyčajne sa na hustenie pneumatík používa vzduch, to znamená zmes plynov, ktoré dýchame. Dusík tvorí 78,084 % zloženia vzduchu, kyslík 20,946 % a okrem nich je vo vzduchu ešte argón, oxid uhličitý, neón, hélium, metán, kryptón, vodík a xenón.

 

Aké vlastnosti má dusík, ktorý je súčasťou vzduchu? Je to bezfarebný plyn bez zápachu. Jeho veľkou výhodou je chemická inertnosť. Dusík je pod tlakom stabilnejší ako vzduch (teda zmes dusíka s inými plynmi). Na hustenie pneumatík sa používa stlačený čistý dusík, ktorý sa čistí od vlhkosti a iných nečistôt. Dusík dokáže zabezpečiť až trikrát vyšší tlak v pneumatikách ako vzduch. Hustenie pneumatík dusíkom je služba, ktorá je k dispozícii vo vybraných servisoch. 

 

Skontrolujte tlak v pneumatikách a skontrolujte stav snímačov TPMS vášho vozidla.

Hustenie pneumatík dusíkom – výhody a nevýhody

 

Keďže sa hustenie pneumatík dusíkom používa v motoristickom športe, nemal by mať žiadne nevýhody, len samé výhody. Môže sa zdať, že jediným problémom hustenia dusíkom je, že táto služba nie je k dispozícii všade, ako hustenie pneumatík bežným vzduchom. A evidentne si nemôžete dusíkom pneumatiky nahustiť sami. Prečo? Odkiaľ ho vziať? Potrebný je totiž očistený a stlačený dusík. A taký sa dá skladovať iba v špeciálnych, uzavretých fľašiach.

 

Dusíkom nahustená pneumatika by preto mala byť doménou skutočných športových automobilov (plnokrvných športiakov) a špičkových limuzín. Je to tak aj v skutočnosti? Nie vždy. Pretože aj majitelia luxusných automobilov môžu považovať hustenie pnematík dusíkom sa príliš komplikované. A príliš drahé.

Aké sú výhody a nevýhody hustenia pneumatík dusíkom?

 

Začnime s nevýhodami:

 

  • Takýto dusík možno získať iba v špecializovanom chemickom závode. Očistený a stlačený dusík je potrebné naplniť do uzavretých fliaš, následne ich dodať firmám, ktoré sa venujú servisu automobilov. Fľaše so stlačeným plynom musia byť skladované vhodným a bezpečným spôsobom.
  • Pneumatiky nafúkané dusíkom môže byť nahustené iba zo špeciálnej fľaše. Nie je možné doplniť hladinu dusíka pumpou na koleso umiestnenou v aute alebo kompresorom na stanici.
  • Nie je možné overiť správnu úroveň tlaku v pneumatike pomocou bežného alebo elektronického merača tlaku. Manometrom v kompresore alebo v nožnej pumpe ho nezmeriate.
  • Pneumatiky nafúknuté dusíkom sa nedajú dohustiť vzduchom. Môže sa použiť iba dusík.

 

Aké sú výhody používania dusíka na hustenie pneumatík?

 

  • Dusíkom nafúknutá pneumatika drží správny tlak oveľa dlhšie. Je to preto, že čistý stlačený dusík nemení svoj objem, keď dochádza k zmenám vonkajšej teploty. To jej umožňuje oveľa dlhšie udržať správny tlak, najmä v prípade veľkých teplotných výkyvov. Napríklad v zime alebo v priebehu horúceho leta.
  • Pneumatika, nafúknutá dusíkom, si zachováva konštantnú tuhosť. Bez ohľadu na to, či ide vodič na ďalekú trasu v zime alebo uprostred horúceho leta. Konštantná tuhosť umožňuje ochranu pred explóziou pneumatiky a zrýchleným opotrebením. Pneumatiky nepodliehajú zbytočnej deformácii, čo má tiež pozitívny vplyv na ich životnosť.
  • Dusíkom nahustená pneumatika je menej vystavená možnému opotrebeniu. To všetko vďaka tomu, že na hustenie pneumatík sa používa očistený dusík, zbavený vlhkosti a nečistôt. V súčasnosti sa pneumatiky hustia štandardne stlačeným, neupraveným vzduchom. Takýto vzduch môže, po prvé, obsahovať vlhkosť. Okrem toho môže byť znečistený látkami, napríklad olejom. Olej, vlhkosť a nečistoty nepriaznivo ovplyvňujú trvanlivosť gumy. To znamená, že spôsobujú zrýchlené opotrebovanie pneumatík (starnutie materiálu, ktorý sa používa na výrobu pneumatík).
  • Dusík nevstupuje do chemických reakcií s kovom. Vďaka tomu neexistuje riziko hrdze diskov na pätke a na vnútornej časti ráfika. Štandardný vzduch prichádza do reakcií s kovom. A to spôsobuje hrdzavenie oceľového disku. Ak sa na pätke objaví hrdza, pneumatika stratí tesnosť.
  • Dusíkom nahustené pneumatiky prinášajú lepšiu ovládateľnosť vozidla. Môžete sa spoľahnúť na lepšiu trakciu v zákrutách, kratšiu brzdnú dráhu a lepší prenos krútiaceho momentu na kolesá. 

Hustenie pneumatík dusíkom - stojí to za to?

 

Hustenie dusíkom je veľmi zaujímavou alternatívou k používaniu štandardného vzduchu. Dôležité je, že dusík je šetrný k pneumatikám i diskom. Preto je hustenie pneumatík dusíkom veľmi dobrým riešením pre flotilových zákazníkov. Dusíkom môžu byť hustené pneumatiky nákladných vozidiel, dodávok alebo intenzívne využívané flotilové vozidlá.

 

Dusík je ideálnym riešením v prípade hustenia pneumatík typu RunOnFlat. V prípade defektu alebo straty tlaku umožňujú pneumatiky tohto typu bezpečný dojazd do servisu (až desiatky kilometrov pri rýchlostnom limite - zvyčajne do 80 km/h). To vám vždy umožní dojazd do pneuservisu s možnosťou nahustenia kolies dusíkom, keď vás systém TPMS upozorní na príliš nízky tlak v niektorom z kolies. Je tiež dobré mať so sebou rezervné alebo dojazdové koleso, aby ste v prípade ztraty tlaku v jednom kolesu mohli nasadiť náhradné koleso a dostať sa do servisu.