Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Aquaplaning: čo je tento jav?

Aquaplaning je jednou z náročnejších a nebezpečnejších situácií, ktoré môžu vodiča pri jazde stretnúť. Zrazu totiž môžete na mokrom povrchu úplne stratiť kontrolu nad vozidlom. Ako sa pred tým ochrániť?

 

Je nedeľa 22. júla 2007. Na nemeckom okruhu Nürburgring prebieha Veľká cena Európy Formule 1. Trať je suchá, ale už v zahrievacom kole začína pršať. Vodiči sa ponáhľajú na výmenu pneumatík, ale je to zbytočné. Len pár minút po štarte pretekov sa v prvej zákrute vytvorí mláka. Na tomto mieste vypadne šesť jazdcov vrátane budúcich majstrov sveta, známych svojimi jazdnými schopnosťami v daždi – Lewis Hamilton a Jenson Button. Päť monopostov v tejto zákrute ukončí preteky nárazom do bariéry. Riaditeľ pretekov po tejto udalosti vyvesí červenú vlajku a preteky preruší.

 

Príčinou tejto situácie bol práve aquaplaning – voda sa dostáva pod behúň pneumatiky a zbavuje ich priľnavosti, takže piloti môžu ísť v zákrute len rovno. Okrem toho strácajú akúkoľvek schopnosť brzdiť a ovládať rýchlosť vozidla. Piloti sa tak zmenili len na cestujúcich, ktorí mohli jedine počkať na blížiacu sa kolíziu. To isté by mohlo stretnúť ktoréhokoľvek vodiča na „obyčajnej“ ceste. Preto je dobré vedieť, ako sa tomu vyhnúť.

 

Vyberte si pneumatiky vhodné pre dané podmienky na ceste - pozrite si ponuku pneumatík v Premio.

Ako vzniká aquaplaning?

 

Pneumatika, pritláčaná vozidlom k asfaltu, odvádza na všetky strany vodu hromadiacu sa na ceste. Jej časť je tlačená dopredu, čím sa zhromažďuje pred kolesom. Týmto spôsobom sa vytvára takzvaný vodný klin. Je to vlna vody, ktorá sa snaží dostať pod pneumatiku a vyzerá trochu ako klin do dverí. Drážky medzi rebrami behúňa majú za úlohu odviesť ju pod kolesom takým spôsobom, že pneumatika prilieha po celú dobu k asfaltu.

 

Keď je rýchlosť pohybu každú sekundu intenzívnejšia, koleso prichádza do kontaktu s neustále sa zväčšujúcou plochou vody na asfaltu. Hromadiace sa množstvo odvádzanej vody zväčšuje objem vodného klinu. Ak sa drážky behúňa vodou úplne naplnia a nie sú schopné odčerpať spod kolies viac vody, klin sa dostane pod povrch pneumatiky a zdvihne ju od asfaltu. Vtedy nastáva jav aquaplaningu – auto namiesto jazdy po asfalte začne doslova plávať ako loď po vrstve vody na ceste.

 

Aquaplaning: príčiny vzniku aquaplaningu

 

K aquaplaningu dochádza predovšetkým z dvoch dôvodov:

 

  • Opotrebenie pneumatík – nové pneumatiky dokážu odčerpať až 30 litrov vody za sekundu spod kolies pri rýchlosti 80 km/h (zaujímavé je, že toto množstvo vody by bolo schopné naplniť bežnú vaňu za menej ako 5 sekúnd). Spolu s opotrebením behúňa táto hodnota neustále klesá – pneumatika na konci svojej životnosti odvedie asi len 15 litrov vody za sekundu. Pri kritickom stave behúňa môže aj najmenšia kaluž zbaviť pneumatiky priľnavosti, čo je veľmi nebezpečné z hľadiska všetkých účastníkov premávky.
  • Rýchlosť – pri zrýchľovaní v daždi zvyšujete množstvo vody, ktorú vaše pneumatiky musia odviesť. Spolu so zvyšujúcou sa rýchlosťou sa pred kolesom začína tvoriť stále väčší vodný klin, ktorý môže byť odvedený iba behúňom.

 

Okrem toho stojí za zmienku niekoľko menších príčin:

 

  • Tlak v pneumatikách – iba správny tlak konzistentný s hodnotami navrhnutými výrobcom automobilu zabezpečí ich správnu kondíciu. Podhustené alebo prehustené pneumatiky môžu úplne stratiť svoje vlastnosti, čo výrazne zvyšuje riziko aquaplaningu.
  • Pohon – autá s pohonom zadných kolies majú tendenciu oveľa ťažšej ovládateľnosti v daždi ako autá s predným pohonom. Ideálnym riešením je pohon 4x4, ale populárne autá s predným pohonom poskytujú vodičovi dostatočnú trakciu vo väčšine situácií.
  • Vozovka – aquaplaning sa najčastejšie vyskytuje na dlhých, rovných, plochých asfaltových povrchoch. A preto je aj na rovnej ceste v daždi potrebné dodržiavať maximálnu ostražitosť a opatrne narábať s plynovým pedálom. 

 

Ako sa vyhnúť aquaplaningu?

 

Na úvod stojí za to poukázať na príznaky, ktoré napovedajú, že začína riziko aquaplaningu.

 

  • Ľahký volant – hlavným zdrojom odporu volantu pri jazde je trenie spôsobené kontaktom pneumatík s asfaltom. Ak je tento kontakt prerušovaný, môžete cítiť, že pohyb volantu vyžaduje oveľa menšiu silu. Rozhodne sa vtedy nesnažte riadiť auto, len vyrovnajte kolesá a – ak je to možné – nechajte auto prirodzene znížiť rýchlosť.
  • Neprirodzene vysoké otáčky motora – ak počujete náhle zvýšenie otáčok motora počas zrýchľovania, znamená to, že pneumatiky nemajú kontakt s povrchom. V takejto situácii okamžite dajte dole nohu z plynu, pretože pretáčajúce sa kolesá situáciu len zhoršia.
  • Nesprávne údaje tachometra – voľne sa otáčajúce kolesá spôsobia neprirodzené skoky tachometra. Je to preto, že auto vypočítava rýchlosť na základe rýchlosti otáčania sa kolies.
  • Problémy s pohnutím sa z miesta – to je bežná situácia pri vodičoch, ktorí sa snažia v daždi na križovatkách pohnúť z miesta. Ak náhle pridáte plyn, zbavíte pneumatiku priľnavosti, čo spôsobuje nepríjemné skoky vozidla. Záchranou môže byť ľahké pridanie plynu a štart z druhého prevodového stupňa. .

 

to je bežná situácia pri vodičoch, ktorí sa snažia v daždi na križovatkách pohnúť z miesta. Ak náhle pridáte plyn, zbavíte pneumatiku priľnavosti, čo spôsobuje nepríjemné skoky vozidla. Záchranou môže byť ľahké pridanie plynu a štart z druhého prevodového stupňa.

 

Ak sa vám podarí opäť získať trakciu, môžete cítiť náhle trhnutie vozidla, ktoré sa začne pohybovať v smere zodpovedajúcom smeru predných kolies. Preto je veľmi dôležité v takejto situácii pustiť plyn, narovnať kolesá a prudko nebrzdiť. Voľne sa otáčajúce koleso samo prirodzene spomalí, čím prekoná klin vody pod ním a obnoví priľnavosť pneumatiky.

 

Vysvetlili sme si príznaky, ale ako sa pred aquaplaningom ochrániť? Najlepšou bezpečnostnou ochranou je správny stav pneumatík a rýchlosť, ktorá zodpovedá podmienkam na ceste. V prípade letných pneumatík je limit 3 mm hlboký behúň a 4 mm v prípade zimných pneumatík. Toto sú limitné hodnoty – začiatok obdobia dažďov môže byť správny čas na výmenu pneumatík za nové. Pri rozumnej jazde poskytne plný behúň kontrolu v každej situácii.